środa, 1 marca 2017

Prosty chleb orkiszowy na drożdżach

Ten chleb przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Wydawałoby się, że to taki zwykły chleb na drożdżach, ale w smaku wychodzi genialny! Ma chrupiącą skórkę, pełno ziarenek słonecznika, długo jest świeży ( jedliśmy go 4 dni). Przygotowanie jego nie wymaga jakiś szczególnych umiejętności i ogromu czasu. Zachęcam do korzystania z przepisu.
Składniki:
250 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej
250 g mąki pszennej
150 ml letniej wody
250 ml letniego mleka + łyzka mleka do posmarowania wierzchu chleba
20 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
1 i 1/2 łyżeczki soli
20 ml oleju
100 g płatków owsianych
100 g ziarenek słonecznika + garść słonecznika do posypania chleba

Wrzucamy drożdże do miski, zasypujemy je cukrem i mieszamy, aż staną się płynne. Zalewamy je ciepłą wodą, dodajemy łyżkę dowolnej mąki, mieszamy, by nie było grudek, przykrywamy ściereczką i odkładamy w ciepłe miejsce na 10-15 minut do wyrośnięcia.

Do dużej miski przesiewamy obie mąki z solą. Dodajemy wyrośnięty zaczyn drożdżowy. Mieszamy łyżką. Dodajemy mleko, olej, płatki owsiane, ziarna słonecznika i całość wyrabiamy przez ok. 3 minuty. Ciasto będzie odchodzić od miski, ma być gładkie i elastyczne. Gdyby się mocno kleiło, podsypujemy odrobiną mąki. Z wyrobionego ciasta formujemy kulę, wkładamy ją do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 40 minut do wyrośnięcia.

Wyrośnięte ciasto uderzamy pięścią, chwilę wyrabiamy i wkładamy do foremki o wymiarach 30cm x 12 cm wysmarowanej masłem. Wierzch chleba smarujemy łyżką mleka i obsypujemy garścią ziarenek słonecznika. Lekko je dociskamy. Tak przygotowany chleb ponownie przykrywamy ściereczką i odkładamy w ciepłe miejsce na ok. 20 minut do wyrośnięcia.

Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni Celsjusza. Na dnie piekarnika umieszczamy blachę wypełnioną  do połowy wodą ( parująca woda sprawi, że skórka chleba będzie chrupiąca). Nasz chleb umieszczamy nad blachą z wodą i pieczemy ok. 40 minut. 

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Printfriendly

TOP