piątek, 3 marca 2017

Pudding z nasionami chia i musem truskawkowym

Nie wiem dlaczego, ale zawsze myślałam, że przygotowanie puddingu z nasionami chia jest czymś skomplikowanym. Wyobraźcie sobie moje zdziwienie, gdy dowiedziałam się, że jedyne co należy zrobić, to wymieszać nasiona z mlekiem, dosłodzić do smaku i zostawić mieszankę na noc. Banalnie proste! Nasiona chia są tak popularyzowane, gdyż między innymi zawierają mnóstwo błonnika i poprawiają trawienie. Poza tym spójrzcie jak efektownie wyglądają te małe kropeczki w puddingu:) By nie było tak nudno, urozmaiciłam swój deser, który śmiało można jeść na śniadanie, musem truskawkowym.

Składniki na 2 porcje:
1 szklanka mleka ( krowiego, sojowego, kokosowego, itd)
4 łyżki nasion chia
2 łyżki miodu/syropu z agawy/syropu klonowego

Mus truskawkowy:
250 g mrożonych truskawek
1 łyżka miodu (opcjonalne)

Mleko mieszamy z nasionami chia, dosładzamy miodem/syropem. Odstawiamy do lodówki i po pól godziny mieszamy 2 razy co pół godziny, by nie  było grudek. Następnie przelewamy do dwóch pucharków.
Mrożone truskawki wkładamy do garnuszka i smażymy ok. 4 minuty, aż zaczną puszczać wodę, sok i mięknąć. Gdy woda nieco wyparuje ( trochę syropu z truskawek musi zostać) dodajemy miód i całość blendujemy na gładką masę. Tak przygotowany mus wykładamy na wierzch puddingu chia. Całość przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do lodówki na 2-3 godziny, lub całą noc. Najlepiej przygotować go sobie wieczorem, by móc rozkoszować się puddingiem na śniadanie.

1 komentarz

Printfriendly

TOP