środa, 19 kwietnia 2017

Fit batoniki kokosowe| Fit bounty

Bardzo dobre batoniki, tak dobre, że ma się ochotę pochłonąć je wszystkie naraz. W smaku przypominają popularny batonik kokosowy tylko są mniej słodsze, chemiczne i kaloryczne:) Użyłam dwie łyżki syropu z agawy i nie są one mocno słodkie, więc łasuchy mogą śmiało zwiększyć dawkę miodu/syropu. Gorąco polecam:)

Składniki na ok. 12 małych batoników:
200 g wiórków kokosowych
220 g mleka kokosowego (najlepiej użyć tylko tę gęstą część)
2 łyżki miodu/syropu z agawy
150 g gorzkiej czekolady ( użyłam czekolady o zawartości 70% kakao)

Wiórki, mleko i miód wkładamy do miski, mieszamy, aż wszystkie składniki się połączą. Z gotowej masy formujemy batoniki (ściskamy mocno w dłoniach, może trochę wody kokosowej z nich wypływać) i układamy je na blaszce/talerzu. Gotowe batoniki wkładamy do zamrażarki na godzinę. 

W misce umieszczonej nad garnkiem z gorącą wodą rozpuszczamy czekoladę*. Schłodzone batoniki maczamy w rozpuszczonej czekoladzie i odkładamy na kratkę, by czekolada stwardniała.

*Jeśli chcemy, by nasza czekolada była twarda i się nie rozpuszczała w palcach lub w temperaturze pokojowej, musimy ją utemperować. A jak to zrobić? Tu będzie nam potrzebny termometr cukierniczy. 2/3 naszej czekolady rozpuszczamy w temperaturze ok. 45 stopni Celsjusza, następnie ściągamy ją z ognia i dodajemy do niej 1/3 części drobno posiekanej czekolady. Mieszamy, aż ostygnie i osiągnie temperaturę ok.31 stopni. Tak przygotowana czekolada gorzka się odpowiednio skrystalizuje i będzie błyszcząca i twarda.

1 komentarz

Printfriendly

TOP