poniedziałek, 15 maja 2017

Domowe tortille- najlepsze!

Kilkukrotnie kupowałam gotowe tortille i żadne z nich nie były tak elastyczne, cienkie i smaczne jak te z tego przepisu. Albo nie miałam szczęścia do tych kupnych, w których składzie czyhały dziwne składniki, albo ten przepis jest tak boski. Nie wiem skąd posiadam tę recepturę w swoim kajecie, a posiadam ją już od kilku dobrych lat i jestem nią zachwycona. Zazwyczaj zawijam w tortille grillowanego kurczaka z ulubionymi warzywami i dodatkiem sosu na bazie jogurtu, choć dowolność w doborze składników jest ogromna. Przygotowane przeze mnie tortille są zrobione z mąki pszennej, ale można też użyć mąki pszennej pełnoziarnistej. 

Składniki na 14 sztuk:
3 szklanki mąki pszennej ( lub pszennej pełnoziarnistej)
1/3 szklanki oliwy lub oleju
1 szklanka gorącej wody
1 łyżeczka soli

Wszystkie składniki łączymy ze sobą w misce i wyrabiamy przez kilka minut do otrzymania elastycznego, gładkiego i miękkiego ciasta. Gotowe ciasto przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy na 30 minut. Dzięki temu nie będzie się kurczyć podczas wałkowania.

Gdy ciasto odpocznie, dzielimy je na 14 równych części, i z każdej części formujemy kulki. Uformowane kulki odkładamy na stolnicę na 20 minut i przykrywamy folią, by nie wyschły. 

Po tym czasie każdą kulkę  rozwałkowujemy bardzo cienko na płaski placek o średnicy ok. 22 cm ( podsypujemy delikatnie mąką). Rozwałkowane placki smażymy na rozgrzanej, suchej ( bez tłuszczu!) patelni z obu stron.  Tortille odwracamy na drugą stronę, gdy się napuszy i zobaczymy na jej powierzchni dużo pęcherzyków powietrza, a pod spodem natomiast  będą się robić jasnobrązowe plamki. Gdy plamki będą zbyt ciemne, należy zmniejszyć ogień. Ważne, by tortille nie smażyć za długo ( powinno nam to zająć ok. 1,5-2 minuty na placek), dlatego trzeba znaleźć odpowiednią moc palnika, by jej nie przypalić i też zbyt długo nie smażyć.

Gotowe tortille układamy na talerzu i przykrywamy wilgotnym ręcznikiem, do momentu, aż będą idealnie miękkie i elastyczne.2 komentarze

Printfriendly

TOP